Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Horáček jako dobrotivý král Michal I?

5. 06. 2016 0:00:00
Osobně si Michala Horáčka velmi vážím, ale jako prezidenta republiky si jej představit nedovedu. O prezidentovi mám představu jako o silné, nekompromisní osobnosti s jasnými názory a takovou osobností rozhodně není.

Vážím si jej i přes výkřiky některých lidí o gamblerovi, který se prý dostal k jmění nečestným způsobem jako hazardní hráč. Na rozdíl od nich si myslím, že ho dosáhl jen svou inteligencí a poctivou dřinou. Vážím si jej pro jeho uměleckou tvorbu, řadu lidských postojů i pro to, jak dokáže pomáhat lidem, což se o něm příliš neví.

Co mi ale nejde do hlavy, jsou jeho poslední postoje v souvislosti s ohlášenou kandidaturou na prezidenta republiky. Michal Horáček žije podle mého názoru kdesi v dalekém, pohádkovém království, za sedmery řekami, sedmery horami a sedmery moři. Svoji vládu na Pražském hradě si představuje jako úžasnou pohádku, ve které hraje hlavní roli jako dobrotivý král Michal I.

Ve svých vystoupeních hovoří o nemocné společnosti, která je rozdělená a on je tím pravým, který by ji jako prezident spojoval. Měl by si uvědomit, že na světě neexistuje společnost, která by nebyla rozdělená a je to tak správně. Lidé nikdy nebudou mít jeden jediný a pochopitelně ten správný názor. To by pak nebyli lidé, ale stádo ovcí, řízené jedním, tím povolaným a správným ovčákem, ať už to byl Nero, Atilla, Mao Ce-tung, Stalin, nebo Hitler. Lidé se budou vždycky lišit svými názory na politiku, imigraci, cenzuru, ženy, muže, sex, majetek, kouření atd. atd.

Michal Horáček hovoří vzletně a s použitím procítěných frází o tom, jak bude v roli prezidenta všechny spojovat, udobřovat a zklidňovat rozbouřené vody české politiky. Hovoří o jakémsi duchovním povstání, které by mělo lidi sjednotit do jednoho šiku, aby se postavili proti všemu špatnému. Zní to sice hezky, ale tak trochu jako pohádka z Tisíce a jedné noci. Ona silně obecná prohlášení, která tu a tam poskytuje médiím, jasně vypovídají o tom, že jeho představy o prezidentské funkci se pohybují ve světě vil, skřítků, zlých vlkodlaků, čarodějnic, dobrotivých králů a dalších pohádkových postav.

Lidé jsou však z masa a kostí, mají svůj mozek a své názory, které jim žádný pohádkový král nezmění. Může se o to pokoušet, jak chce, ale vlastní názor lidem nevezme. Pokud by to přece jen zkusil, zařadil by se do zástupu totalizátorů, kteří se v lidských dějinách zapsali velmi neblaze. Pečlivě sleduji vystoupení Michala Horáčka a čím dál, tím více se mi jeví i on sám, jako člověk bez vlastního názoru. Milostivě kyne rukou napravo i nalevo, nikdy neřekne jasně svůj postoj k ožehavým otázkám dneška a je nad Slunce jasnější, že si to nechce rozházet vůbec s nikým.

Prezident bez jasného názoru na cokoliv, by nebyl prezidentem ale poslušnou figurkou, okopávaným panáčkem, kterého by si protřelí političtí harcovníci omotali kolem prstu, než by řekl švec. Ostatně i z těch pohádek víme dobře, co dokázali zlí, protřelí rádcové provádět svým příliš dobrotivým králům.

Očekával jsem a stále čekám od Michala Horáčka jasné vyjádření jeho postoje k těm nejžhavějším otázkám dneška, které hýbou nejen naší společností, ale celým světem. Zatím jsem se nedozvěděl, jaký je jeho postoj k uprchlické krizi a jak by ho řešil. Neslyšel jsem jeho postoj k zahraniční politice, jak by se stavěl k Rusku, USA, Číně, NATO, Evropské unii, hrozícímu nebezpečí války, živoření důchodců, ponižujícímu stavu českého školství a vědy, nedostupnosti bytů pro mladé lidi, sílící cenzuru médií a internetu, a na desítky dalších problémů, které občany tohoto státu zajímají.

Skutečný kandidát na prezidenta si nemůže dovolit být bez názoru. Nemůže bruslit mezi ano a ne. Nevystačí si jen s pár básnickými obraty a frázemi o tom, že bude všechny spojovat a hlásat lásku a přátelství. Svět je tvrdé kolbiště, kde se bojuje na život a na smrt. Dnes je realita taková, že nám o život už skutečně jde. Michal Horáček také říká, že prezident musí být člověk, na kterého se lidé mohou spolehnout. Jak se ale mohou spoléhat na někoho, kdo je bez názoru, nebo jej nedokáže jednoduše a zcela jasně definovat?

Tento stát, jako každý jiný na světě, potřebuje prezidenta, který bude tvrdě a nekompromisně hájit především naše národní zájmy. To musí stát jako nejvyšší priorita nade vším. Pokud má být prezidentem všech Čechů, Moravanů a Slezanů, musí mu jít především o jejich blaho, bez ohledu na to, co se nám snaží vnutit ze zahraničí. Hájit národní zájmy jak uvnitř státu, proti těm, kdo by si z něj chtěli udělat dojnou krávu, tak navenek proti všem, kteří by si z nás chtěli udělat svého vazala bez ohledu na to, zda se nachází na Východě, na Západě, nebo v Bruselu. Taková je má představa o prezidentovi a tu zatím Michal Horáček nesplňuje.

Autor: Pavel Přeučil | neděle 5.6.2016 0:00 | karma článku: 17.70 | přečteno: 254x

Další články blogera

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Jak si Stavka myslela, že Manstein prchá přes Dněpr na Západ ( jaro 1943)

Charkov padl do rukou bolševiků 16.2.43, a Hitler toho měl již dost. Rozhodl se, že navštíví Mansteina na frontě, aby osobně vyhodnotil jeho velitelské schopnosti ( ještě žádného velitele, který utrpěl takové sériové porážky,

23.7.2017 v 20:37 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 620 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Jak se hroutila Amerika a jak jsem toho byl svědkem

Po celý můj život je Amerika " papežem imperialismu ", nenáviděným světovým četníkem či vysmívaným loserem, jenž odchází na smetiště dějin.

23.7.2017 v 20:32 | Karma článku: 19.43 | Přečteno: 560 | Diskuse

Beata Krusic

Je tak krásný hrát si...........

Třeba být na chvilku Indián. Jarda Dušek kdesi řekl, že nás Indiáni vnímají jako podivné bytosti. Např. ve vztahu k dešti. Když na nás prší, tak se prapodivně krčíme, znervozníme, křeníme se u toho a jsme totálně rozhozeni.

23.7.2017 v 20:21 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 141 | Diskuse

Josef Nožička

Bursíkův LES – danajský dar pro Kalouska?

Při brouzdání internetem a pročítání zpráv ohledně toho, co se na naší politické scéně událo po dobu, kdy jsem pobýval u moře, mě asi nejvíc zaujala informace o volební spolupráci stran TOP 09 a LES.

23.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 24.35 | Přečteno: 444 | Diskuse

Ondřej Mrázek

Kterak zlá Káča chtěla svrhnout Putina

Rotující káča aneb fidget spinner se staly tak populární, že se jich chytila propaganda. Jak ta ruská, tak ta česká, protiruská. Lidovky čelí okurkové sezóně článkem o tom, jak chtějí zlí Rusové dětem novou hračku zcenzurovat.

23.7.2017 v 16:09 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 587 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4389
Osm let jsem šéfoval nejpopulárnější měsíčník o vědě a technice 21. STOLETÍ, který má úctyhodných 380 000 čtenářů, jako šéfredaktor jsem rozjížděl 2 roky časopis EPOCHA a poté řídil PANORAMU 21. STOLETÍ.Nedávno jsem převzal šéfredaktorskou pozici v novém časopise SVĚT NA DLANI. Mimo to jsem ještě šéfredaktorem časopisu 21. STOLETÍ MOZKOVNA. To vše ve vydavatelství RF HOBBY. Cestuji po našich luzích i po vzdálených zemích a to jak reálně, tak po internetu. Snažím se českému čtenáři představit to nejlepší, co vymyslely moudré hlavy, kterých je u nás i ve světě habaděj.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.